KOMPLET | Australia

 • Kierunek: Australia
 • Czas: 14 dni
 • Kiedy: Od 30 września do 13 października 2017

Australia to zawsze jedno z największych marzeń dla podróżnika. Nie wahaliśmy się ani chwili, kiedy Julia powiedziała TAK:) To z Julią Raczko, psycholożką, podróżniczką, autorką bloga whereisjuli.com ruszamy na tę wyprawę! Czeka na nas Sydney, Uluru-Kata Tjuta National Park, Melbourne… Poznamy lokalne smaki, zwiedzimy winnice, zjedziemy poza szlak, żeby zobaczyć, czy Australia da się okiełznać. Dla chętnych dokładamy Nową Zelandię.

Dzień 1


Z lotniska Chopina w Warszawie ruszamy do Sydney. Przesiadka w jednym z międzynarodowych portów lotniczych. Cały,bardzo  długi dzień spędzimy w samolocie.

Dzień 2


Przylatujemy do Sydney, zajmujemy miejsca w hotelu, łapiemy oddech po podróży i zbieramy się na pierwszą australijską wyprawę. Czeka nas spotkanie integracyjne z Julią i szczegółowa opowieść o naszej wyprawie. Nocleg w Sydney.

SYDNEY - OCTOBER 12, 2015: The Sydney Opera House. It was designed by Danish architect Jorn Utzon.

Dzień 3


Po śniadaniu ruszamy w miasto. Czeka nas zwiedzanie Sydney!

W pierwszej kolejności Królewskie Ogrody Botaniczne. Teren o powierzchni 30 hektarów, powstał w 1816 roku, jako pierwsza instytucja naukowa w kraju. Jest tam mnóstwo roślin z obszaru Australii i tych spoza kontynentu. Zobaczymy romantyczny ogród różany, rzadkie i zagrożone okazy, wystawy przedstawiające życie i historię Aborygenów, modernistyczne rzeźby, a także centrum tropikalne zamknięte w szklanej piramidzie.

Ogrody botaniczne znajdują się przy operze, w centrum miasta, nad zatoką. I to jest w nich najpiękniejsze – nie trzeba iść daleko, żeby zobaczyć miasto z z tak ciekawej perspektywy. Atrakcją są kakadu, które można karmić migdałami.

Później okolice Opery, arcydzieła nowoczesnej architektury, światowej sławy centrum sztuki, ikona nie tylko Sydney, ale całej Australii. W 1973 roku na  uroczystości otwarcia była m.in. Elżbieta II. 34 lata później wpisano go do rejestru UNESCO.

Harbour Bridge – 1149 m długości, najwyższy punkt 134 metry nad poziomem zatoki.

Pójdziemy na Darling Harbour – jednej z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych części miasta.
Zagłębie portowe otoczone z obu stron promenadami, wzdłuż których ciągnie się m.in. kilkaset sklepów i restauracji, nocne kluby, hotele i centrum kongresowe, kino Imax, Australijskie Narodowe Muzeum Marynarki i Oceanarium. Ponadto kilka kroków dalej są Ogrody Chińskie i sala koncertowa.

Kolejny punkt wyprawy – The Rocks to urodziwa, pełna starych (jak na Australię), odrestaurowanych budynków, dzielnica. Przez lata The Rocks pełniło funkcję portu, i jak w przypadku wielu innych miast portowych w XVIII i XIX wieku, było także slumsem, zagłębiem prostytucji, miejscem pełnym biedy, pijanych marynarzy, ciemnych zaułków i ścieków płynących ulicami. W połowie XX wieku sytuacja w The Rocks była na tyle zła, że istniał nawet plan, aby dzielnice zrównać z ziemią, a na miejscu starych, zgrzybiałych i sypiących się budynków postawić nowe. Plan nawet częściowo udało się zrealizować, ale na szczęście w efekcie protestów w latach 70-tych sporą część The Rock udało się uratować, a później odrestaurować.

Bondi Beach – jedna z największych plaż Sydney. Boondi w języku zamieszkujących te tereny Aborygenów oznacza „Hałas wywołany uderzeniem fali”.

Po tym wszystkim promem ruszamy do Manlay na obiad. Powrót o hotelu. Wieczorem wyjdziemy do opery, to będzie wyjątkowy koniec dnia. Nocujemy w Sydney.

Dzień 4


Całodniowa wycieczka w Góry Błękitne – jedno z najpiękniejszych miejsc Australii.

Góry Błękitne faktycznie wyglądają na błękitne, to złudzenie stworzone przez unoszące się olejki eukaliptusowe, wilgoć i chmury.
 Dla ich ochrony utworzono wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO park narodowy. Swój wspaniały charakter zawdzięczają porastającym je lasom eukaliptusów, z których słynie Australia. Góry Błękitne dawniej wykorzystywane były do wydobycia węgla. Do dziś pełno tam szybów wydobywczych oraz tras kolejek wykorzystywanych do transportu surowca.

Formacja skalna znana jako Trzy Siostry. Według jednej z aborygeńskich legend, trzy siostry z plemienia Katoomba podczas okrutnej wojny plemiennej, zostały dla swojego bezpieczeństwa zamienione w trzy bloki skalne. Formacje te otrzymały imiona legendarnych sióstr: Meehni, Wimlah i Gunnedoo. Każda z nich ma ponad 900 metrów, a razem tworzą formację tak urokliwą, że można ją uznać za jeden z najpiękniejszych widoków, jakie ma Australia.

Po tych wrażeniach czeka nas park dzikich zwierząt. Po kolejnym intensywnym dniu wrócimy na noc do Sydney.

Dzień 5


Po śniadaniu wylot do Yulara. Czekają nas trzy dni pełne cudownych widoków.

Uluru-Kata Tjuta National Park – leży na terenach półpustynnych, 1300 km2. Utworzono go w 1958 roku.  W 1985 roku ziemie należące do Parku zwrócono prawowitym właścicielom, czyli zamieszkującym te okolice od ponad 30 tysięcy lat plemionom aborygeńskim. Zgodnie z zawartą umową , Aborygeni wydzierżawili je następnie państwu na 99 lat. Od tego momentu, z ogromną korzyścią dla parku i jego przyrody, jest on zarządzany wspólnie przez czarnych i białych Australijczyków. W 1977 roku został wpisany na Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO, a 10 lat później,  na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego. Dla większości Australijczyków Uluru jest charyzmatycznym symbolem kontynentu; dla zamieszkującej te okolice rdzennej ludności jest to miejsce obdarzone szczególną mocą i znaczeniem.

Na koniec dnia czeka nas spacer wokół Kata Tjuta oraz zachód słońca z widokiem na Kata Tjuta i Uluru. Kolacja i nocleg w okolicach Uluru.

Dzień 6


Wschód słońca przy Uluru, poranny spacer z miejscowym przewodnikiem, spacer wokół Uluru/ Popołudniu wyjazd do Kings Canyon i nocleg i posiłek w Kings Canyon.

Kings Canyon należy do Parku Narodowego Watarrka, znajdującego się na Terytorium Północnym Australii. Aborygeńscy ludzie Luritja zamieszkiwali te tereny już dwadzieścia tysięcy lat temu. Kings Canyon to stare jak świat pękniecie czerwonego piaskowca, tak równe, jakby ktoś przeciął skałę super ostrą maczetą.

Dzień 7


O świcie ruszymy na prawie siedmiokilometrowy spacer, wzdłuż Kings Canyon Rim Walk – widoki są przepiękne!

Potem wyjeżdżamy z powrotem do Yulara i popołudniu wylatujemy do Cairns. Odpoczynek i nocleg w okolicach Cairns.

Dzień 8


Całodniowa wycieczka na nurkowanie lub snorkeling na Wielkiej Rafie Koralowej. Wielka Rafa Koralowa rozciąga się na długości 2130 km wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Australii, w stanie Queensland. To największy żyjący organizm na świecie i jeden z jego największych cudów. Podobno widać ją z kosmosu. Dla niezainteresowanych nurkowaniem wycieczka na jedną z pobliskich wysp – Green Island lub Fiztroy Island i czas na opalanie.

<2008> This was such a special beach. The salt water streams into the #rainforest #downunder #australia #capetribulation

A post shared by The Planet Remy Project (@planetremy) on

Wieczorem wspólna kolacja.

Dzień 9


Całodniowa wycieczka na Cape Tribulation. Cape Tribulation to okręg w północnym, tropikalnym Queensland, w środku lasu deszczowego Daintree. Lasu, który ma 140 milionów lat. Możliwość obserwacji życia lasu i dzikich zwierząt na wolności (można tu spotkać niezwykle rzadkie kazuary). Dla chętnych rejs po rzece, w której żyją krokodyle różańcowe.

Wieczorny wylot z Cairns do Melbourne.

Dzień 10


Całodniowa wycieczka na Great Ocean Road – malownicza droga pomiędzy miastami Torquay i Warrnambool w stanie Wiktoria.

Name something more beautiful, I'll wait

A post shared by Sara Lynn Slagle (@saralynnslagle) on

Great Ocean Road jest największym na świecie pomnikiem ofiar wojny. Droga została zbudowana po I wojnie światowej przez żołnierzy, którzy wrócili z wojny w hołdzie ich poległym kolegom. Budowa zajęła im 16 lat.

Nocleg w Melbourne.

Dzień 11


 

Rano czas wolny na odpoczynek. Potem wycieczka na pobliską wyspę Phillip Island – tu wizyta na „paradzie pingwinów”, w parku dzikich zwierząt, spacery wybrzeżem.

Na nocleg wrócimy do Melbourne.

Dzień 12


Zwiedzanie Melbourne – zobaczymy CBD – street art – czyli arcydzieło sztuki ulicznej, a także Brighton Beach i 82 drewniane chatki z końca XIX wieku zbudowane w klasycznym stylu wiktoriańskim. W naszych planach znajdzie się także Eureka Tower – apartamentowiec leżący w centrum Melbourne. Konstrukcja wznosi się na 297 metrów i 20. Budynek ma 91 pięter!

Jest ona drugim co do wysokości budynkiem mieszkalnym na świecie.

Nocleg w Melbourne.

Dzień 13


Po śniadaniu ruszamy na lotnisko. To będzie finał naszej wyprawy. Wylot do Polski. Przesiadka w jednym z międzynarodowych portów lotniczych.

Dzień 14


Przylot do Warszawy.

*OPCJA |dodatkowo płatna|

Nowa Zelandia [szczegóły po wypełnieniu zgłoszenia]

Cena zawiera

 • Bilety lotnicze
 • Bilety lotnicze wewnętrzne
 • Transport na miejscu
 • Zakwaterowanie **|***
 • Ubezpieczenie
 • Bilety wstępu
 • Wyjście do opery w Sydney
 • Wyprawa w Góry Błękitne
 • Park Dzikich Zwierząt [bilet wstępu]
 • Park Uluru [bilet wstępu]
 • Kolacja pod Uluru

Cena nie zawiera

 • Wyżywienia
 • Bilety wstępu [inne]
 • Zwyczajowych napiwków
 • Dopłata do pokoju 1 osobowego [2600 PLN]
 • Wyjazdu Nowa Zelandia [opcja]

Obywatele polscy wybierający się do Australii w celach turystycznych i biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące są zobowiązani do posiadania wizy, o którą mogą aplikować poprzez platformę eVisitor. Wiza jest bezpłatna. Wnioski można składać za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii http://www.border.gov.au/.
Uzyskanie pozytywnego wyniku aplikacji wizowej (potwierdzenie uzyskania wizy otrzymuje się e-mailem) uprawnia do wjazdu do Australii. Informacje dotyczące wydanej wizy przechowywane są w systemie elektronicznym. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.border.gov.au/aboutyourvisa

Zaleca się również konsultowanie na podanej stronie internetowej różnych rodzajów wiz i procedury ich uzyskiwania.
Paszport musi być ważny na cały okres pobytu w Australii, ale minimum 6 miesięcy.
Na międzynarodowych lotniskach Australii w grudniu 2012 wprowadzono skanery ciała jako dodatkowy element bezpieczeństwa lotniczego. Do tej kontroli pasażerowie wybierani są losowo. Procedura nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie narusza prywatności pasażerów.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Wskazane jest wykupienie ważnej na terenie Australii osobowej polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego. Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane na zasadzie indywidualnych porozumień.

Poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów mogą być jadowite węże i pająki (dotyczy to przede wszystkim osób podróżujących po buszu lub pustyni). Opieka medyczna jest jednak dobrze przygotowana na leczenie skutków ukąszeń. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Doba w szpitalu kosztuje ok. 800 AUD. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 AUD.

W niektórych stanach dostęp do terytoriów zamieszkiwanych przez Aborygenów wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia. Ze względu na zróżnicowane warunki pogodowe w różnych częściach Australii, zaleca się sprawdzenie ostrzeżeń pogodowych przed podróżą: www.bom.gov.au, www.gld.gov.au, www.emergency.nsw.gov.au, www.ses.vic.gov.au.

Do prowadzenia pojazdów konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy lub polskie prawo jazdy z tłumaczeniem wykonanym przez uprawnionego tłumacza w Australii, zrzeszonego w NAATI. W przypadku otrzymania prawa stałego pobytu, istnieje obowiązek legitymowania się australijskim prawem jazdy. Od 1 marca 2013 r. posiadacze polskich praw jazdy, mający prawo stałego pobytu w Australii, którzy ukończyli 25 lat, mogą je wymienić na australijskie bez konieczności zdawania egzaminu. Na drogach obowiązuje ruch lewostronny. Bardzo wysokie i skutecznie egzekwowane są kary za wykroczenia drogowe.

Władze australijskie przewidują wysokie kary więzienia (łącznie z dożywociem) za posiadanie narkotyków i obrót nimi.

 • W Australii akceptowane są karty kredytowe wszystkich większych banków działających na świecie.
 • Należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń umieszczonych na tablicach, które ostrzegają przed niebezpiecznymi drapieżnikami (krokodyle, rekiny, meduzy) i innego rodzaju zagrożeniami dla zdrowia i życia.
 • Słońce w okresie letnim operuje bardzo intensywnie - niezbędne jest stosowanie kremów z filtrami UV 30+ i noszenie ciemnych okularów.

Zarezerwuj miejsce

Chcesz dołączyć do naszej wyprawy? Tutaj możesz się zapisać i poznać szczegóły! Jeżeli masz pytania – zespół goforworld.com jest do twojej dyspozycji.

Uzupełnij formularz lub napisz na adres
biuro@goforworld.com

Pozostałe podróże

zobacz wszystkie

Kamczatka | Kraina wulkanów

 • Kierunek: Kamczatka
 • Czas: 13 dni
 • Kiedy: Od 29 czerwca do 11 lipca 2018

Kraina wulkanów, gejzerów, a także niedźwiedzi, łososi, monstrualnych homarów i niesamowitych widoków, których nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie! Ruszacie z nami?

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 24 200 PLN

Więcej informacji >

Gruzja 2016 z Nikonem | ZAKOŃCZONA

 • Kierunek: Gruzja
 • Czas: 11 dni
 • Kiedy: Od 28 kwietnia do 08 maja 2016

Prawie jak rugby ale stoi za nią zupełnie inna emocja – narodowa, historyczna. W lelo w Gruzji gra się od starożytności. Bardzo kontaktowa, niesamowicie widowiskowa zabawa. Będziemy widzieć ją od kulis, podejdziemy najbliżej. To Radek Polak, fotograf zakochany w Gruzji po uszy, zabierze na lelo uczestników wiosennej wyprawy Akademii Nikona i goforworld.com. Organizujemy ją na […]

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 8 700 PLN

Więcej informacji >