Argentyna, Brazylia & Paragwaj

POZOSTAŁO JESZCZE: 9 MIEJSC

Amerykę Południową można odkrywać bez końca. Jej różnorodność, koloryt, kulturowość to miłe zaskoczenie dla odkrywcy, podróżnika. Warto mieć tam „swojego człowieka”. Naszą przewodniczką, która odkryje przed Wami Argentynę, Brazylię i Paragwaj jest Hania Woysław. Spędziła tam pół swojego życia. Wędrówki poza szlakiem to jej specjalność.

shutterstock_1242166

Co zobaczymy? Niesamowite miejsca, które dla każdego podróżnika będą prawdziwą wyprawą poza szlak.

Misiones, jedna z 23 prowincji Argentyny, położona w północno-wschodniej części kraju. Graniczy z Paragwajem, Brazylią i regionem Corrientes od południowego zachodu. Misiones jest najmniejszą argentyńska prowincją.

Otaczają ją trzy duże rzeki: Paraná, Urugwaj i Iguaçu.

Klimat podzwrotnikowy nie ma żadnej suchej pory roku, co czyni z Misiones jedną z najbardziej wilgotnych prowincji w Argentynie.

Una de las 7 Maravillas Naturales del Mundo🌎 #CataratasDelIguazú #Misiones #Argentina #Argentina360

A post shared by Emiliano (@emiliano_arg) on

Jest tam miejscowość Wanda, założona przez XIX-wiecznych emigrantów z Polski, nazwana tak na cześć córki marszałka Piłsudskiego.

Kolejny punkt to Cordoba: prowincja Argentyny, leżąca w środkowej części kraju. Jej stolica, Córdoba, jest drugim co do wielkości miastem Argentyny. Panuje tu zupełnie inna atmosfera niż w Buenos Aires. Nawet język hiszpański ma inny akcent. Córdoba rywalizuje ze stolicą o miano najpiękniejszej!

Czeka na nas również Buenos Aires: miasto, port, tango… czego tylko dusza zapragnie!

Zobaczymy Brazylię: Foz de Iguaçu:  miasto bliźniacze do Puerto Iguazu w Argentynie. Poczujemy rytmy Brazylii i zasmakujemy bardzo ciekawej kuchni. Mówi się w Ameryce Południowej, że jeśli chodzi o wodospady, to Brazylia „ma naturę”, a Argentyna widoki. Sprawdzimy!

W Paragwaju zobaczymy Ciudad del Este, miasto-legendę. Mówi się z każdy kto chce się ukrywać przed światem, powinien jechać właśnie tam. To największy bazar z podróbkami i autentycznymi wyrobami w całej Ameryce. Możesz kupić wszystko, począwszy od perfum, a skończywszy na samochodzie! Wszystko legalnie!

DZIEŃ 1

Z lotniska Chopina w Warszawie ruszamy do Foz de Iguaçu w Brazylii. Przesiadka w jednym z międzynarodowych portów lotniczych. Cały dzień spędzimy w samolocie.

DZIEŃ 2

W Foz de Iguazu będziemy około południa. Busem jedziemy do miejscowości  Puerto Esperanza [47 km od Puerto].  Meldujemy się w hotelu, w środku dżungli, z niesamowitą  tropikalną naturą  na wyciągniecie ręki. Mają tam także basen, świetną kuchnię i bardzo miłą obsługę.  Łapiemy oddech, jemy obiad i o jedziemy do Wandy .

W Wandzie skupimy się nie tylko na małej, zatrzymanej trochę w czasie miejscowości ale także  na kopalni kamieni pół-szlachetnych. Właśnie z tego ta mała miejscowość jest znana na całym kontynencie. Polscy osadnicy nazwali to miejsce „Wanda” aby uczcić córkę marszałka Piłsudskiego. Kolację zjemy w typowej lokalnej knajpie.

shutterstock_130482614 (2)

DZIEŃ 3

Zaraz po śniadaniu ruszamy z lokalnym przewodnikiem do Parku Narodowego Puerto Iguazu oraz na granicę. Na początku udamy się do Hito Tres Fronteras. Jest to miejsce, gdzie w sposób widoczny łączą się rzeki Iguazu y Parana i granice trzech Państw: Brazylii, Argentyny i Paragwaju. Pojedziemy do  Paragwaju, zobaczyć jak wygląda miasto-bazar, a  potem ruszymy podziwiać wodospady.

Zobaczmy je zarówno idąc po chodniku, jak również płynąc specjalną łódką pod samymi uskokami. Mówi się w Argentynie, że Brazylia ma ponad 60% wodospadów, ale największy skok  (Gardło Diabla ) i najpiękniejsze widoki ma właśnie Argentyna.

Przekraczamy granicę i jedziemy do Foz de Iguaçu, żeby zobaczyć jeszcze więcej oszałamiających widoków. Dzień kończymy w Brazylii, z muzyką i kolacją w lokalnym stylu.

DZIEŃ 4

Rano z całym bagażem ruszamy do Ruinas de San Ignacio [65 km]. Spędzimy tak  pół dnia. Zobaczymy część historii kolonizacji Ameryki przez Jezuitów – to zakon, do którego należy obecny papież . Ciekawostka: film „Misja”, z Jeremym Ironsem, był kręcony właśnie w tym miejscu. Najwięcej turystów zagranicznych w Misiones odwiedza to miejsce, ale nadal ponad 80% odwiedzających to Argentyńczycy!

shutterstock_427067251 (2)

Po San Ignacio jedziemy już do Posadas, stolicy prowincji.

Kolację zjemy w czasie trzy godzinnego rejsu po rzece Parana na katamaranie, z widokiem na to, co czeka nas nazajutrz. Wieczór zakończy się muzyką i dobrym jedzeniem.

Po San Ignacio jedziemy do Posadas, stolicy prowincji [67 km]. Meldujemy się w hotelu i ruszamy zobaczyć, jak miasto „żyje” z perspektywy… rzeki, podczas trzy godzinnego rejsu katamaranem po rzece Parana. Będzie kolacja, lokalna muzyka i chwila emocji, aby emocje opadły po całym dniu wyprawy.

DZIEŃ 5

Cały dzień poświęcimy Stolicy Prowincji. Zobaczmy,  jak miasto żyje w rytmie rzeki.

DZIEŃ 6

Z samego rano ruszamy do Apostoles.   Na miejscu  zobaczymy od podstaw, jak się robi yerba mate.  Dowiemy się też  ze najbardziej znany napój na tym kontynencie został zindustrializowany przez Polaków. Spędzimy dzień, zwiedzając Estancia „La Cachuera” i muzeum rodziny Szychowskich, którzy są właścicielami Yerba mate Amanda.

A treat for our queen 🙂 Mate from Argentina! #queenmaxima #yerbamate #argentina #yerbamaté #yerbamateamanda

A post shared by Sunshine lunch & lounge (@sunshinebreda) on

To piękne miejsce w środku dżungli. Okolicę pokaże nam Marcelo Szychowski, który obecnie razem z swoją siostrą prowadzi imperium „Amanda”. Na koniec pójdziemy podziwiać zachód słońca nad rzeką, gdzie się kończy Misiones i zaczyna Corrientes.

DZIEŃ 7

Rano mały spacer po Apostoles i wracamy do Posadas, na dworzec autobusowy.

Pakujemy się do Singer Express, przed nami do przejechania 1300 km w bardzo dobrych warunkach. Autobusy znane jako coche cama, to po prostu łóżko na kółkach, wyposażone we wszystko, co jest potrzebne do wypoczynku. Zatrzymujemy się cztery  razy, a na pokładzie będą na nas czekały podwieczorek,  kolacja, śniadanie, a także filmy, muzyka – wszystko na miejscu.  Rano jesteśmy u celu.

DZIEŃ 8

Rano jesteśmy w Cordobie (stolicy) . Odkryjemy resztę śladów kolonialnych, ale też poznamy bardzo nowoczesne miasto, zupełnie „odwrócone plecami” od stolicy kraju.

Z lokalnym przewodnikiem spędzimy cały dzień, zwiedzając miasto. Późnym popołudniem ruszamy do Villa Rumpial [130 km]. Dojedziemy tam na wczesną kolację.

DZIEŃ 9

Zaraz po wczesnym śniadaniu jedziemy prosto do Pueblo Escondido. Można tam dojechać tylko w terenówkach 4×4, bo to miasto, które swój okres świetności miało w latach 40`. Wtedy działała tam kopalnia.

ARCHI_125575 (2)

Prowadzić nas będą ludzie, którzy zajmują się tym na co dzień: są przewodnikami  górskimi i świetnymi kierowcami.

W  Pueblo Escondido zjemy obiad, odpoczniemy  i poznamy historię miasta, które już nie funkcjonuje. W drodze powrotnej wjedziemy na wysoki punkt obserwacyjny, gdzie może  uda nam się spotkać z kondorami. Wracamy do hotelu na kolację, a czeka nas wielka uczta. Gauchos przygotują specjalnie dla nas prawdziwe asado, dokładnie takie, jakie oni jedli dawniej na polu po całym dniu pracy… Do tego wino, prosto z lokalnej winnicy.

DZIEŃ 10

Po późniejszym śniadaniu ruszamy do Alta Gracia, gdzie jest dom Che Guevarry, dziś jego muzeum. Z Alta Gracia jedziemy do Villa General Belgrano, po przepięknych, krętych drogach, do Bodegas las Canitas (Winnica Las Canitas), żeby degustować zupełnie inne wino, a potem do la Cumbrecita, jedynego miasta w kraju, w którym nie można poruszać się samochodami. Ruch jest pieszy lub rowerowy. Wracamy po nasze rzeczy do hotelu i o  godzinie 20 wsiadamy do autobusu, naszej sypialni na kółkach.

che-01 (2)

DZIEŃ 11/12

Wizyta w Buenos Aires: Puerto Madero, Casa Rosada, Palermo, Caminito, La Recoleta… Podczas naszego pobytu w Argentynie obchodzi się Dzien Emigranta. Miasto zmienia się we wszystkie stolice Europy!

#LaBoca, #BuenosAires. ¡Gracias @bridgetemmaotoole por la foto!

A post shared by Buenos Aires (@buenosaires) on

DZIEŃ 13

Wylot do Polski. Cały dzień spędzimy w samolocie.

DZIEŃ 14

Lądujemy w Warszawie.

Cena zawiera

 • Bilety lotnicze
 • Transport na miejscu
 • Zakwaterowanie **|***
 • Ubezpieczenie
 • Przewodnika [PL]
 • Wstęp do Parku Puerto Iguazu
 • Wyprawa łodziami nad wodospady
 • Wyprawa katamaranem
 • Wstęp do muzeum Che Guevary
 • Wstęp do winnicy

Cena nie zawiera

 • Wyżywienia
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych biletów wstępu

Argentyna

Przy wjeździe do Argentyny trzeba okazać ważny paszport. Polacy nie potrzebują wizy, gdy udają się do Argentyny na okres do 90 dni. Można jednokrotnie przedłużyć pobyt o kolejny 90-dniowy okres, po czym należy starać się o prawa pobytowe. Inne przypadki powinny być konsultowane w ambasadzie/konsulacie Argentyny w Warszawie. W przypadku przedłużenia pobytu ponad trzy miesiące trzeba zawczasu uzyskać stosowną wizę w argentyńskim Urzędzie Migracyjnym. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków na pokrycie kosztów pobytu.

Poruszanie się po Argentynie jest swobodne. Nie ma obowiązku meldunkowego.

Brazylia

Obywatele polscy przybywający do Brazylii w celu turystycznym i/lub biznesowym mają prawo do 90-dniowego pobytu bezwizowego w okresie 180 dni. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość wystąpienia o przedłużenie pobytu, jednak nie więcej niż o 90 dni. Instytucja, do której należy się w tym udać celu to Policja Federalna, co najmniej tydzień przed upływem 90-dniowego pobytu bezwizowego. Za każdy dzień nieuregulowanego pobytu płaci się karę w wys. 8,25 reali.
Przyjazd w celu podjęcia działalności zarobkowej oraz nauki lub z zamiarem osiedlenia się na stałe wymaga wizy. Wszystkie formalności należy załatwiać wyłącznie w Wydziale Konsularnym Ambasady Brazylii w Warszawie. Paszport musi być ważny minimum 180 dni od dnia przekroczenia granicy. Przy przekraczaniu brazylijskiej granicy podróżujący otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować, gdyż okazanie tej karty jest niezbędne podczas kontroli granicznej przy wyjeździe z Brazylii. Służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego, jak również odpowiednich środków finansowych na czas pobytu (karty kredytowe, czeki podróżne bądź gotówka). Zdarzają się przypadki skracania przez policję graniczną pobytu poprzez wstawienie specjalnego stempla do paszportu.

Paragwaj

Obywatele RP udający się do Paragwaju są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie do 90 dni. Należy zachować kartę przekroczenia granicy otrzymaną przy wjeździe. Turyści mogą starać się o jednokrotne przedłużenie pobytu o dalsze 90 dni w Dyrekcji ds. Migracji. Przekroczenie legalnego czasu pobytu na terytorium Paragwaju skutkuje koniecznością uiszczenia kary administracyjnej: służby migracyjne mogą także nakazać wydalenie z terytorium Paragwaju. Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego przy wjeździe oraz środków na pobyt. Pasażerowie linii lotniczych na odcinkach krajowych i międzynarodowych są zobowiązani do uiszczenia opłaty lotniskowej (obecnie opłata wynosi odpowiednio 6 oraz 41 USD, wysokość opłaty jest zmienna; opłatę uiszcza się w gotówce).

 

Argentyna

Notuje się wysoki poziom zagrożenia przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania), w tym z użyciem broni. Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej wystrzegać się oznak zamożności w ubiorze lub zachowaniu. Nie należy zapuszczać się w ubogie dzielnice, szczególnie w porze wieczorowej lub nocnej. Ze względu na częste kradzieże bez względu na dzielnicę należy zachować ostrożność na zatłoczonych ulicach, skrzyżowaniach, w transporcie publicznym. Popularne są kradzieże torebek, plecaków, sprzętu elektronicznego przez motocyklistów, rowerzystów, często przy udziale innych osób odwracających uwagę. W restauracjach, lobby hotelowych, dworcach, środkach komunikacji nie należy trzymać torebki i przedmiotów wartościowych na widoku, starać się unikać używania telefonu komórkowego i sprzętu elektronicznego na ulicy. Pospolite są również kradzieże rzeczy wartościowych leżących na widoku w samochodzie, w tym również poprzez wybicie szyby podczas postoju na skrzyżowaniu. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty zaleca się przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Warto zaopatrzyć się w kopię dokumentu tożsamości (paszport), oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Przestępczość dotyczy w stopniu szczególnym dużych miast, takich jak Buenos Aires, Rosario, Mendoza. W niektórych popularnych miejscach Buenos Aires, jak San Telmo, La Boca, Microcentro, Retiro turyści powinni ograniczyć wizyty do godzin dziennych, podczas których również należy zachować dużą ostrożność.

Numer telefonu, pod którym dokonuje się zgłoszenia przestępstwa: 911 z całego kraju poza prowincjami Cordoba, Mendoza, Iguazu, Tucuman i Tierra del Fuego, z których należy wybrać 101.

Numery kontaktowe do Policji Turystycznej: w Buenos Aires, +54(11)43565748, 0800-999-5000, ul. Corrientes 436; w Mendozie, +54(261)4132135, +54(261)6444324, ul. San Martin 1143.

Brazylia

We wszystkich, a zwłaszcza w wielkich miastach trzeba zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to przede wszystkim takich miast jak Rio de Janeiro, Kurytyba, Vitoria, São Paulo, Salvador, Recife, Fortaleza i Manaus. Kradzieże i napaści na turystów są bardzo częste a zagrożenie przestępczością pospolitą bardzo duże. Coraz więcej polskich turystów przyjeżdża do regionu Nordeste (Północny Wschód) - odnotowuje się przypadki pobicia i rabunku w Fortalezie w stanie Ceará. W całej Brazylii odnotowuje się napady z bronią w ręku i porwania, w tym również turystów zagranicznych. Wskazane jest unikanie bocznych ulic oraz dzielnic uważanych za niebezpieczne. Nie należy poruszać się w nocy - jeżeli zaistnieje taka konieczność, trzeba szukać miejsc uczęszczanych oraz oświetlonych, patrolowanych przez policję. Turyści powinni zachować szczególną ostrożność na plażach, w pobliżu hoteli, dyskotek, klubów nocnych, banków i bankomatów, z uwagi na wzmożone zagrożenie przestępczością w tych miejscach. Przypadki kradzieży w miejskich autobusach i na lotniskach są również bardzo częste. Wskazane jest zachowanie ostrożności, gdy ktoś nieznajomy proponuje pomoc lub podwiezienie. Najlepiej korzystać wyłącznie z taksówek zrzeszonych w korporacjach. Nie należy nosić przy sobie kosztowności, zwłaszcza zegarków i biżuterii oraz innych cennych przedmiotów. Ważne dokumenty i większe sumy pieniędzy należy deponować w hotelowych sejfach. Zaleca się korzystanie z kart płatniczych, z zachowaniem ostrożności (ze względu na częste przypadki skimmingu kart). Warto mieć przy sobie kserokopię paszportu. W większych ośrodkach turystycznych działa policja turystyczna DEATUR, której obowiązkiem jest udzielanie pomocy turystom będącym ofiarami przestępstw lub wypadków. W przypadku kradzieży należy udać się na policję oraz żądać wydania protokołu policyjnego (boletim de ocorrência), co ułatwi ewentualne późniejsze uzyskanie odszkodowania.

Paragwaj

Notuje się rosnący poziom zagrożenia przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania). Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej wystrzegać się demonstracji zamożności w ubiorze lub zachowaniu. Nie zaleca się zapuszczania się w ubogie dzielnice, szczególnie w porze wieczornej lub nocnej. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty zaleca się przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Jest obowiązek stałego noszenia przy sobie dokumentu tożsamości (paszportu), warto więc zaopatrzyć się w poświadczoną kopię paszportu, oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Argentyna

Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych, lecz ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia (choroba, wypadki) są one zalecane. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, o ile ich ważność obejmuje terytorium Argentyny, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielstwami innych firm zagranicznych działających w tym kraju.

Brazylia

Zaleca się wykupienie przed wyjazdem ubezpieczenia medycznego, obejmującego pomoc za granicą, w tym także koszty transportu medycznego do Polski. Należy wybrać ubezpieczyciela mającego przedstawicielstwa w Ameryce Południowej - w przeciwnym razie ubezpieczenie może nie być honorowane.

Paragwaj

Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe. Mimo to zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia (choroba, wypadki). Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, pod warunkiem że obejmują terytorium Paragwaju, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielami innych firm zagranicznych operujących na terenie kraju.

Argentyna

Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne (niemniej jednak zaleca się przed wyjazdem sprawdzenie aktualności tej informacji w stacji epidemiologicznej). Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi 60 USD.

Brazylia

Podróżni przybywający z Europy nie muszą przedstawiać na granicy międzynarodowej książeczki szczepień, jednak niektóre szczepienia są zalecane:

- podróżni z krajów UE powinny wykonać wszystkie szczepienia zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień przeciwko: poliomyelitis, błonicy, tężcowi, krztuścowi, odrze, śwince i różyczce.

- szczepienie przeciw żółtej febrze jest szczególnie zalecane osobom podróżującym do niektórych brazylijskich stanów, gdzie występują zachorowania na żółtą gorączkę. Świadectwa szczepień przeciw żółtej febrze wymagane są od osób wjeżdżających do Brazylii z krajów dotkniętych tą chorobą (dotyczy to głównie: Boliwii, Ekwadoru, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru i Wenezueli). Szczepień należy dokonać co najmniej 10 dni przed przekroczeniem granicy.

- należy pamiętać, że w Brazylii istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia WZW typu A.

- podróżni planujący pobyt dłuższy niż 1 miesiąc i odwiedzenie obszarów wiejskich powinni rozważyć przyjęcie szczepienia przeciwko wściekliźnie.

- w zależności od charakteru pobytu, rejonu kraju i czasu podróży, a także ogólnego stanu odporności organizmu, podróżni powinni rozważyć przyjęcie innych szczepień, np.: przeciwko grypie w regionach południowych i południowo-wschodnich Brazylii w okresie zimowym (czerwiec - wrzesień).

UWAGA: w przypadku niektórych chorób nabycie pełnej odporności następuje dopiero po przejściu pełnego cyklu szczepień, który może trwać nawet kilka miesięcy.

Profilaktyka innych chorób:

- w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób przewodu pokarmowego, należy przestrzegać standardowych zasad higieny: używanie butelkowanych napojów i wody mineralnej, korzystanie z fabrycznie zapakowanych kostek lodu, spożywanie dokładnie dogotowanego mięsa i ryb, spożywanie sałatek przechowywanych i podawanych w temperaturze poniżej 5°C oraz dbanie o dokładne mycie wszystkich owoców i warzyw przed spożyciem. Podróżni powinni sprawdzać ogólne warunki higieniczne podczas spożywania powszechnych produktów lokalnych takich jak: świeżo wykonywane soki owocowe, woda kokosowa, drinki i koktajle.

- w różnych częściach Brazylii występuje malaria i inne choroby przenoszone przez komary (denga, chikungunya, zika). W tych rejonach należy szczególnie zadbać o ochronę przed ukąszeniami komarów i innych owadów poprzez zastosowanie repelentów i ubieranie odpowiedniej odzieży oraz rozważyć zastosowanie dostępnej chemioprofilaktyki. W sezonie zimowym (czerwiec - wrzesień) liczebność populacji komarów jest niższa.

- w roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

- profilaktyka chorób przenoszonych przez krew i drogą płciową: unikanie ryzykownych zachowań seksualnych i kontaktu z zakażoną krwią. Zalecane jest szczepienie przeciwko tzw. „żółtaczce wszczepiennej” (WZW typu B).

- osoby, które zostały poddane hospitalizacji w Brazylii powinny zgłosić ten fakt lekarzowi w przypadku kontynuacji leczenia w Polsce (ryzyko zakażeń szpitalnych).

Komisja Medyczna Polskiego Komitetu Olimpijskiego przygotowała serwis ZDROWE RIO, gdzie osoby planujące podróż do Brazylii na letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016 znajdą szczegółowe informacje o ryzyku zdrowotnym związanym z podróżą, aklimatyzacją i pobytem w Brazylii.

Przychodnie i szpitale publiczne w Brazylii są bezpłatne w ramach posiadanego ubezpieczenia, ale usługi w nich świadczone są często na niskim poziomie. Obowiązuje zakaz wwozu lekarstw do Brazylii. Jeśli podróżujący wymaga stałego przyjmowania lekarstw, należy uzyskać stosowne zaświadczenie od polskiego lekarza, przetłumaczyć je na język portugalski u tłumacza przysięgłego a następnie dokonać legalizacji tłumaczenia w MSZ RP. Następnie, w Wydziale Konsularnym Ambasady Brazylii w Warszawie należy uzyskać dalszą legalizację. Zaświadczenie należy okazać brazylijskim służbom kontrolnym na granicy, na ich żądanie.

Paragwaj

W regionie periodycznie pojawia się zagrożenie chorobą Denga, nie ma jednak wymogu szczepień. Wyjątkiem jest obowiązek przedstawienia świadectwa zaszczepienia przeciwko żółtej febrze w odniesieniu do osób przybywających z krajów, gdzie istnieje ryzyko jej rozprzestrzenienia.

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Prywatna wizyta u lekarza kosztuje średnio od 30 do 40 USD. Za pobyt w szpitalu (za samo łóżko) trzeba zapłacić 100-150 USD za dobę.

 

Argentyna

Z uwagi na duże odległości w Argentynie często korzysta się z komunikacji lotniczej. Istnieje też rozwinięty system połączeń autobusowych oraz w mniejszym stopniu kolejowych. Dostępne są usługi rent-a-car, popularną formą jest wynajęcie samochodu z kierowcą (remis) lub miejskich taksówek. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się korzystanie z licencjonowanych korporacji radio-taxi lub remisów. Należy unikać przypadkowych „okazji" lub namów osób podających się za kierowców na lotniskach lub terminalach autobusowych. Dla zapewnienia sobie komfortu podróży wewnątrz kraju warto zasięgnąć informacji na temat opóźnień w transporcie lotniczym lub lądowym, spowodowanych warunkami pogodowymi lub ewentualnymi strajkami itp. Przy podróżowaniu samolotem zaleca się ostrożność przy przewożeniu wartościowych przedmiotów w nieofoliowanym bagażu nadawanym.

Warunki do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej w Argentynie są zdecydowanie trudniejsze niż w Europie. Zgodnie z opinią ekspertów szczyt Aconcagua - 6962 m - stopniem trudności odpowiada ośmiotysięcznikom. Przez to rośnie częstotliwość wypadków, spowodowanych obrzękiem płuc lub mózgu, również na lżejszych trasach przeznaczonych dla mniej doświadczonych turystów. Zaleca się ścisłe przestrzeganie obowiązkowego okresu aklimatyzacji, która powinna wynosić co najmniej 10 dni. Należy również uważać na szczególnie szybkie zmiany pogody w tym regionie. Akcje poszukiwawcze, transport do szpitala są dokonywane na własny koszt poszkodowanego lub pokrywane przez osobiste ubezpieczenie. Warto więc zainteresować się przy wykupywaniu polisy w Polsce, czy obejmuje ona takie koszty. Doradza się także przestrzeganie zasad obowiązujących na terenie rezerwatu. Po przybyciu do Mendozy dobrze jest skontaktować się z lokalną agencją Ministerstwa Turystyki (Secretaría de Turismo), aby uzyskać najbardziej wiarygodną informację o warunkach wspinaczki. W Mendozie należy wystrzegać się korzystania z usług noclegowych przypadkowych osób i niewiarygodnych pośredników ze względu na przypadki oszustw i kradzieży (zalecane jest korzystanie np. z oficjalnej strony Cámara de Turismo de Mendoza).

Brazylia

Nie ma ograniczeń - z wyjątkiem rezerwatów przyrody, a także wydzielonych terenów zamieszkanych przez ludność indiańską, do których wjazd jest możliwy jedynie na podstawie specjalnego zezwolenia.
W kontekście ponad 60 tysięcy morderstw rocznie w Brazylii (pierwsze miejsce na świecie w bezwzględnej liczbie morderstw) oraz ogromnej liczby napadów z bronią w ręku (nawet w uważanych za spokojne miastach jak Kurytyba - średnio 200 napadów dziennie i 2 morderstwa), zdecydowanie odradza się podróżowania po Brazylii indywidualnymi środkami transportu (zwłaszcza rowerami i motocyklami), a także uprawiania indywidualnych wycieczek pieszych i spływów brazylijskimi rzekami. W szczególności groźne są okolice Lasów Amazońskich i Pantanalu oraz miast Salvador, Recife, Rio de Janeiro i Sao Paulo.
Znajomość języków obcych jest w Brazylii bardzo słaba. Poza hotelami i dużymi ośrodkami turystycznymi można się porozumieć praktycznie tylko w języku portugalskim.

 

Argentyna

Nie ma formalnego wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy, lecz jest to wskazane. Istnieje rozbudowana siec dróg, w tym płatnych autostrad. Każda prowincja nieco inaczej traktuje wykroczenia drogowe, a uiszczenie ewentualnego mandatu nie zawsze jest możliwe w formie gotówkowej. Warto pamiętać, że oznaczenia drogowe są inaczej usytuowane niż w Europie, a sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych). Wychodząc z samochodu nie należy pozostawiać w nim rzeczy, szczególnie przedmiotów wartościowych jak np. aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych, laptopów, dokumentów i starannie zamknąć auto.

Brazylia

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, dodatkowo wskazane jest posiadanie tłumaczenia tego dokumentu na język portugalski. Honorowane jest również tłumaczenie przysięgłe polskiego prawa jazdy, okazywane zawsze wraz z oryginałem. Wypożyczając samochód, należy bezwzględnie wykupić pełne ubezpieczenie. Większość kierowców w Brazylii nie ma ubezpieczenia OC i w efekcie odzyskanie kosztów naprawy od sprawcy wypadku może nastąpić jedynie na drodze sądowej lub z wykupionego pełnego ubezpieczenia.

Paragwaj

Nie ma wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy, może jednak okazać się przydatne.

Argentyna

Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie wolno wwozić żywności, nasion, jedzenia dla zwierząt itp. Bezcłowo można wwieźć podróżny bagaż osobisty o wartości do 300 USD oraz dodatkowo nowe rzeczy o wartości do 300 USD, nabyte w argentyńskiej strefie wolnocłowej. Przy wyjeździe na lotnisku można odzyskać podatek VAT (IVA) od większości zakupionych na terenie Argentyny towarów o wartości ponad 70 ARS (minimalna kwota na jednym rachunku) w sklepach włączonych do systemu Global Refund. Dozwolony jest wwóz i wywóz gotówki w kwocie nie przekraczającej 9.999 USD lub jej równowartości w innych walutach.

Brazylia

Przy wwozie i wywozie pieniędzy w kwocie do 10.000 BRL lub jej równowartości w walutach obcych nie ma obowiązku wypełniania deklaracji celnej. Wwiezienie większej kwoty należy zadeklarować. Szczegółowych informacji o obowiązujących procedurach można zasięgnąć w brazylijskich placówkach dyplomatycznych i konsularnych lub na granicy. Należy zgłosić wwóz telefonu komórkowego czy innego wartościowego sprzętu elektronicznego, który będzie używany na terenie kraju.

Paragwaj

Paragwajskie ustawodawstwo przewiduje ograniczenia wwozu i wywozu z kraju broni, leków i gatunków chronionych flory i fauny. Bez opłat celnych można wwozić do Paragwaju rzeczy do użytku osobistego (w tym sprzęt elektroniczny, m.in. telefony komórkowe, laptopy, aparaty fotograficzne). Bezcłowo można wwozić inne dobra, których wartość nie przekracza 300 USD. Przy wjeździe należy wypełnić deklarację celną. Dozwolony jest wwóz i wywóz gotówki w kwocie nie przekraczającej 9999 USD lub jej równowartości w innych walutach. W przypadku większych kwot wymagane jest uprzednie zgłoszenie lub zezwolenie. Dotyczy to także bankowych transakcji walutowych.

 

Argentyna

Przypadki naruszania i łamania prawa argentyńskiego mogą być karane grzywną lub pozbawieniem wolności. Argentyna jest obecnie jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków z Ekwadoru, Kolumbii i Peru do Europy. Przemyt narkotyków zagrożony jest bezwzględnie stosowanymi karami pozbawienia wolności. Należy wystrzegać się przyjmowania przesyłek lub toreb od obcych osób.

Brazylia

Za nielegalny wwóz i wywóz, a także posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności od 5 do 15 lat. W prawie istnieje pojęcie finansującego przemyt narkotyków, za co grozi kara od 8 do 25 lat pozbawienia wolności. Ze względu na działalność zorganizowanych międzynarodowych grup przestępczych należy zachować szczególną ostrożność i w każdej sytuacji bezwzględnie unikać przyjmowania przesyłek, pakunków lub bagażu od przypadkowych osób.

W Brazylii nie ma obowiązku meldunkowego, jednak w przypadku pobytu powyżej miesiąca należy zarejestrować się na posterunku Policji Federalnej przed upływem 30 dni od daty wjazdu.

Paragwaj

Prawo paragwajskie zabrania używania narkotyków i handlu nimi. Grożą za to kary do pozbawienia wolności włącznie.

Argentyna

Oficjalną religią Argentyny jest katolicyzm (90% mieszkańców), jednakże panuje całkowita wolność różnych wyznań, wśród których można wymienić protestantyzm, judaizm, islam, prawosławie oraz inne.

Argentyna

Dni wolne od pracy to:
Styczeń 1 Nowy Rok
Marzec-kwiecień * Święta Wielkanocne
Kwiecień 2** Święto Kombatanta oraz poległych w walce o Malwiny (Falklandy)
Maj 1 Święto Pracy
Maj 25 Rocznica powstania pierwszego rządu narodowego
Czerwiec 20*** Święto Flagi Narodowej
Lipiec 9 Święto Niepodległości
Sierpień 17*** Rocznica śmierci gen. José de San Martína
Październik 12** Święto Rasy (Święto odkrycia Ameryki)
Grudzień 8 Święto Niepokalanego Poczęcia NMP
Grudzień 25 Boże Narodzenie

* Święto ruchome

Paragwaj

Dni świąteczne i wolne od pracy to: 1 stycznia, 3 lutego - św. Błażeja (San Blas), patrona Paragwaju, 1 marca - Święto Bohaterów, Wielki Piątek, Wielkanoc, 1 maja - Święto Pracy, Święto Wniebowstąpienia, 14-15 maja -Święto Niepodległości, Boże Ciało, 12 czerwca - Dzień pokoju, 15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP, 25 sierpnia - Święto Konstytucji, 29 września - Bitwa pod Boquerón, 12 października - Dzień Rasy (Święto Odkrycia Ameryki), 1 listopada -Wszystkich Świętych, 8 grudnia - Święto Niepokalanego Poczęcia NMP, 25 grudnia - Boże Narodzenie.

** Jeśli wypada we wtorek lub środę, przenosi się na poprzedzający poniedziałek, a jeśli wypada w czwartek lub piątek, obchodzone jest w kolejny poniedziałek

*** Święto jest obchodzone w trzeci poniedziałek właściwego miesiąca

Argentyna

 • Oficjalnym językiem Republiki Argentyńskiej jest hiszpański. Forma potoczna różni się w gramatyce i wymowie od klasycznej hiszpańszczyzny.
 • Ludność kraju wynosi obecnie ponad 41 mln osób, z których ponad 40 % mieszka w aglomeracji Buenos Aires. Średnia gęstość zaludnienia - 14,4 osób na 1 km2.
 • Oficjalną walutą Argentyny jest peso (ARS). Banknoty mają nominały 2, 5, 10, 20, 50 i 100 peso, bilon o wartości 1 peso i 1, 5, 10, 25 i 50 centavos.
 • W Argentynie oficjalny kurs wymiany walut jest zmienny i podawany na bieżąco przez argentyńskie banki i kantory. W grudniu 2015 r. kurs wynosił 1 USD = ok. 14,50 ARS. Istnieje rozbudowany rynek równoległy wymiany walut, niemniej należy unikać wymiany u osób przypadkowych na ulicy lub w nielicencjonowanych punktach wymiany ze względu na ryzyko otrzymania fałszywych pieniędzy. Dolary USA są- choć nie zawsze - przyjmowane jako środek płatniczy (przeważnie w miejscowościach turystycznych). Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, Diners Club i MasterCard (przy płaceniu kartami kredytowymi należy okazać ważny paszport). Ze względu na trudności ekonomiczne część restauracji i sklepów preferuje płacenie gotówką (wprowadza minimalną kwotę do zapłaty kartą, chwilowo zawiesza przyjmowanie kart lub oferuje rabaty za płatności gotówkowe). Poza Buenos Aires mogą występować kłopoty przy płaceniu czekami podróżnymi.
 • Czas pracy urzędów i sklepów: Banki i kantory: poniedziałek-piątek 10.00-15.00. Agencje turystyczne i punkty usługowe: z reguły 9.00-12.00 oraz 14.00-19.00. Sklepy: w wielkich miastach 9.00-20.00, w głębi kraju jest zwyczaj przerwy rozpoczynającej się około południa, która w okresie upałów trwa do ok. 17-ej. W soboty godziny pracy: 9.00-13.00. Kawiarnie, cukiernie i pizzerie: otwarte praktycznie przez całą dobę z przerwą między drugą i szóstą rano. Obiady w restauracjach są serwowane od 12.30, kolacje zaś od 20.30; „szybkie jedzenie" jest podawane praktycznie o każdej porze.
 • Zwyczajowo wielkość napiwku w restauracjach i kawiarniach wynosi ok. 10% kwoty rachunku. Niewielkie napiwki są dawane taksówkarzom, portierom, bagażowym i obsłudze w teatrach.
 • Przy planowaniu wyjazdów należy pamiętać, iż na półkuli południowej pory roku są przeciwne do tych na półkuli północnej. Argentyna ma bardzo urozmaicone warunki klimatyczne: klimat umiarkowany i wilgotny na równinach pampy, zimny i wilgotny na skrajnym zachodzie Patagonii, subtropikalny na północy Międzyrzecza (w widłach Parany i Urugwaju) i gorący na północnym zachodzie kraju. Od listopada do marca (wiosna-lato) średnia temperatur wynosi ok. 23°C, od czerwca do września (jesień-zima) ok. 12°C. Klimat w Buenos Aires może być bardzo gorący i wilgotny, z temperaturami rzędu 27°C i do 35°C oraz wilgotnością latem około 70%. Zimą temperatura waha się ok. 11 °C, zaś wiosną i jesienią ok. 17°C.

Brazylia

Większość brazylijskich urzędów (wydziały komunikacji, urzędy stanu cywilnego, biura notarialne, etc.) pracuje w godzinach od 8.00 do 16:00. Pozostałe instytucje i firmy prywatne zazwyczaj pracują w godzinach 8:00 - 12:00 i 14:00 - 18:00.
Banki są czynne od 11.00 do 16.00.
Sklepy są otwarte od 9.00 do 19.00, centra handlowe od 10.00 do 22.00, w niedziele i święta od 14:00 do 22:00. Niektóre sieci supermarketów działają przez całą dobę.
W okresie karnawału zamknięta jest większość urzędów i firm.
Nie ma jednego standardowego poziomu napięcia: w części stanów wynosi 127 V lub 110 V, a w części 220 V.
Telefony komórkowe przywożone z Polski zwykle działają jedynie w większych miastach i dotyczy to prawie wyłącznie aparatów 3-systemowych (w Brazylii działa zarówno system amerykański, jak i GSM).
Sprzęt audiowizualny działa w Brazylii w systemie PAL-M.

Paragwaj

Zarezerwuj miejsce

Chcesz dołączyć do naszej wyprawy? Tutaj możesz się zapisać i poznać szczegóły! Jeżeli masz pytania – zespół goforworld.com jest do twojej dyspozycji.

Uzupełnij formularz lub napisz na adres
biuro@goforworld.com

Pozostałe podróże

zobacz wszystkie

Gruzja 2016 z Nikonem | ZAKOŃCZONA

 • Kierunek: Gruzja
 • Czas: 11 dni
 • Kiedy: Od 28 kwietnia do 08 maja 2016

Prawie jak rugby ale stoi za nią zupełnie inna emocja – narodowa, historyczna. W lelo w Gruzji gra się od starożytności. Bardzo kontaktowa, niesamowicie widowiskowa zabawa. Będziemy widzieć ją od kulis, podejdziemy najbliżej. To Radek Polak, fotograf zakochany w Gruzji po uszy, zabierze na lelo uczestników wiosennej wyprawy Akademii Nikona i goforworld.com. Organizujemy ją na […]

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 8 700 PLN

Więcej informacji >

5 MIEJSC | Sylwester w Buenos!

 • Kierunek: Argentyna
 • Czas: 10 dni
 • Kiedy: Od 29 grudnia do 07 stycznia 2018

Sylwester i Nowy Rok w cieple na zamku pod Buenos Aires! Taki mamy plan na końcówkę sezonu 2017 w goforworld. To będzie prawdziwe podróżniczo-taneczno-noworoczne szaleństwo.

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 17 900 PLN

Więcej informacji >