Najlepsze wieżowce

Rzućcie okiem na kilka wysokich budynków wyróżnionych przez ekspertów od miejskiej architektury.

Council on Tall Buildings and Urban Habitat to międzynarodowa organizacja założona w 1969 roku. Jej cel stanowi szerzenie wiedzy na temat wysokich budynków oraz zrównoważonego rozwoju miast. A jednym ze sposobów realizacji tego celu jest coroczny konkurs na najlepsze wieżowce, które świetnie wpisują się w miejski krajobraz.

Tegorocznym zwycięzcą okazał się singapurski Oasia Hotel Downtown. Sześćdziesięciopiętrowy gmach wyróżnia się zielono-czerwoną fasadę, którą tworzy ponad pięćdziesiąt gatunków pnących roślin, i wielkimi tarasami.

American Copper Buildings wybrano najlepszym wieżowcem w Amerykach. Dwa ozdobione miedzią apartamentowce przypominają tańczącą parę. Przechylają się delikatnie, a łączy je widokowy most.

Europejski zwycięzca to The Silo w Kopenhadze, czyli silos zbożowy z lat sześćdziesiątych przebudowany na nowoczesny i stylowy wieżowiec mieszkalny.

W Afryce też największe wrażenie na ekspertach zrobił przebudowany silos. Tu jednak urządzono w nim nie apartamentowiec, ale muzeum poświęcone afrykańskiej sztuce współczesnej – Zeitz MOCAA.

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.