Najpiękniejsze miasteczko

Włoska telewizja publiczna zaprezentowała wyniki tegorocznego konkursu na najbardziej urokliwe miasteczko Italii. Zwyciężyła średniowieczna Gradara.

Zamieszkana przez cztery tysiące ludzi miejscowość leży w regionie Marche nieopodal San Marino. Wzniesiona na skale, otoczona fortyfikacjami i wypełniona zabytkową architekturą Gradara oferuje turystom podróż w przeszłość. Stało się to możliwe dzięki ambitnej renowacji, jakiej dokonano tutaj w latach dwudziestych ubiegłego stulecia.

Największą atrakcję Gradary stanowi dwunastowieczny zamek, wzniesiony na zlecenie szlacheckiej rodziny Malatesta, a później należący do rodów Sforza, Della Rovere i Mosca. To w murach tej twierdzy rozegrała się tragiczna historia miłości Paola i Franceski, opisana przez Dantego w ‚Boskiej komedii’.


Macie ochotę na więcej włoskich miasteczek? Zajrzyjcie także do sycylijskiego Castroreale pod Mesyną, które w rankingu zajęło drugie miejsce.


I jeszcze do zabytkowego Bobbio, znajdującego się w dolinie rzeki Trebbia, w połowie drogie między Genuą a Piacenzą. To numer trzy na konkursowej liście.

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.